Inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko sposób na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska, lecz również metoda poprawy ekonomiki eksploatacji budynku. Na jakie korzyści finansowe mogą liczyć osoby, które zdecydują się na wyposażenie w takie instalacje wznoszonych w roku 2025 domów?
Jak inwestycja w instalacje OZE wpływa w roku 2025 na koszty ogrzewania domu?
Montaż instalacji OZE pozwala przede wszystkim zmniejszyć koszt ogrzewania domu. Systemy, które to umożliwiają, zaprezentowano np. na stronie sevro.pl, należącej do firmy Sevro – klimatyzacja, pompy ciepła, rekuperacja, fotowoltaika, wod-kan: montaż i serwis, Zygmunta Glogera 67/31, 31-222 Kraków, Tel: 798230260. Co do zasady najlepsze efekty powinno dać w roku 2025 wykorzystanie instalacji PV w połączeniu z pompą ciepła.
Pierwszy element tak pomyślanego układu dostarcza praktycznie darmowy prąd, a drugi pozwala na jego efektywne spożytkowanie do ogrzania budynku. Warto też pomyśleć o wzbogaceniu takiego systemu o rekuperację (umożliwi ona uzyskanie dodatkowych oszczędności) i magazyn energii (przechowa on wytworzony przez fotowoltaikę prąd do momentu, w którym będzie mógł być on użyty).
Wykorzystanie instalacji OZE a wysokość rachunków za prąd
Inwestując w instalacje OZE, można też zmniejszyć ilość prądu nabywanego od zakładu energetycznego, a potrzebnego np. do zasilania sprzętu RTV i AGD. Co oczywiste, przekłada się to na niższe rachunki. Warto pamiętać, że zamrożenie cen energii elektrycznej obowiązywać będzie jedynie do września 2025 (potem możliwy jest skokowy wzrost jej kosztów).
Oszczędności, jakie można uzyskać montując fotowoltaikę lub przydomową elektrownię wiatrową, są w tej sytuacji spore. Dodajmy, że osoby, które zdecydują się na zakup jednego z tych systemów, mogą obecnie liczyć na dofinansowanie takiej inwestycji.
Jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wpływa na wartość domu?
Mniej oczywistym efektem uwzględnienia instalacji OZE w projekcie budowanego w roku 2025 domu jest możliwość uzyskania długofalowego wzrostu jego wartości rynkowej. Związane jest to z dużym popytem na nieruchomości wykorzystujące tego typu rozwiązania. Wynika on m.in. z:
- możliwości uzyskania wspomnianych wyżej oszczędności;
- lepszego dostosowania takiego budynku do norm ekologicznych, i to zarówno tych, które już obowiązują, jak i takich, których wprowadzenie przewiduje się w niedalekiej przyszłości;
- wygody eksploatacji — zarówno pompy ciepła, jak i nowoczesne kotły na biomasę, wymagają znikomej ilości prac przy obsłudze (różnice widać szczególnie wtedy, gdy porówna się je z klasycznymi piecami węglowymi).
Ponadto domy wykorzystujące odnawialne źródła energii uzyskują wysokie oceny w certyfikatach charakterystyki energetycznej, co również znacząco podnosi ich wartość w oczach potencjalnych nabywców.
Dlaczego osoby, które planują w roku 2025 budowę domu, powinny pomyśleć o wykorzystaniu w nim OZE?
Wykorzystanie prądu pochodzącego z własnych instalacji OZE pozwala też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne budowanego domu. Jest to istotne zwłaszcza tam, gdzie:
- ewentualna awaria sieci energetycznej będzie trudna do usunięcia w krótkim czasie;
- dom stanowić będzie część gospodarstwa rolnego, wykorzystującego prąd do zasilania niektórych urządzeń;
- część domowników pracować będzie zdalnie.
W każdej z tych sytuacji posiadanie własnego źródła zasilania pozwoli uniknąć strat lub niepotrzebnych problemów.