W Polsce małżonkowie mają do wyboru dwa rodzaje postępowań rozwodowych, które różnią się zarówno przebiegiem, jak i konsekwencjami prawnymi. Wybór między rozwodem z orzeczeniem o winie a rozwodem bez takiego orzeczenia może znacząco wpłynąć na długość postępowania, jego koszty oraz dalsze relacje między byłymi małżonkami. Sprawdź szczegóły razem z nami!
Rozwód w świetle prawa
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozwód może być orzeczony w dwóch trybach:
- z winy jednego z małżonków;
- bez orzekania o winie.
Oba te rozwiązania służą temu samemu celowi. Jest nim prawne rozwiązanie małżeństwa, które uległo trwałemu i zupełnemu rozkładowi. Warto podkreślić zatem, że podstawowym warunkiem orzeczenia rozwodu jest stwierdzenie przez sąd, że małżeństwo uległo właśnie trwałemu i zupełnemu rozkładowi. Oznacza to, że więź duchowa, gospodarcza oraz fizyczna zanikły: więzi małżeńskie zostały na tyle osłabione, że niemożliwe jest ich przywrócenie. Sąd ocenia ten stan na podstawie zebranego materiału dowodowego, w tym zeznań stron, świadków oraz opinii biegłych. W takiej sytuacji nieoceniona okazuje się pomoc prawników wyspecjalizowanych w rozwodach. Takie wsparcie udziela m.in. Kancelaria prawna Conselion z Wrocławia.
Rozwód z orzeczeniem o winie – na czym polega?
Rozwód z orzeczeniem o winie jest formą postępowania rozwodowego, w której sąd ustala, który z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozkład pożycia małżeńskiego. Wina może zostać przypisana jednemu z małżonków lub obydwojgu w różnym stopniu!
- Za winę rozkładu pożycia małżeńskiego uznaje się zachowania naruszające podstawowe obowiązki małżeńskie, takie jak wierność, wzajemna pomoc, współżycie i współdziałanie dla dobra rodziny. Do najczęściej występujących przyczyn zalicza się zdradę małżeńską, przemoc domową, nadużywanie alkoholu czy zaniedbywanie obowiązków rodzinnych.
- Konsekwencje prawne orzeczenia o winie są istotne dla dalszych relacji między byłymi małżonkami. Małżonek uznany za winnego nie może żądać alimentów od współmałżonka, chyba że orzeczenie alimentów jest niezbędne ze względu na szczególne okoliczności. Dodatkowo, w przypadku orzeczenia o wyłącznej winie jednego z małżonków, może to wpłynąć na podział majątku wspólnego.
- Postępowanie rozwodowe z orzeczeniem o winie charakteryzuje się większą szczegółowością. Strony muszą przedstawić sądowi fakty i dowody na poparcie swoich twierdzeń dotyczących okoliczności rozkładu pożycia małżeńskiego. Proces ten jest zwykle dłuższy i bardziej kosztowny niż rozwód bez orzeczenia o winie. W wielu przypadkach może nie obyć się bez powołania biegłych sądowych.
Rozwód bez orzeczenia o winie, czyli sposób na „szybki rozwód”
Rozwód bez orzeczenia o winie to rozwiązanie, które niewątpliwie może przyspieszyć postępowanie rozwodowe. W tym trybie sąd nie bada szczegółowo przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego ani nie ustala, który z małżonków ponosi za to odpowiedzialność. Główną zaletą rozwodu bez orzekania o winie jest zatem znacznie krótszy czas do wydania orzeczenia rozwodowego.
Czy rozwód bez orzeczenia o winie jest szybszy?
W takim przypadku sąd koncentruje się wyłącznie na stwierdzeniu faktu trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, nie wnikając w szczegółowe okoliczności jego powstania. Dzięki temu sprawy rozwodowe mogą być rozpatrywane szybciej, co może oznaczać niższe koszty prowadzenia postępowania dla stron.
Rozwód bez orzekania o winie – na czym polega?
Aby skorzystać z tej formy rozwodu, małżonkowie muszą złożyć zgodny wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Ważne jest, aby obydwoje wyrazili taką wolę przed sądem. Jeśli jeden z małżonków sprzeciwia się takiemu trybowi, sąd będzie zmuszony rozpatrywać sprawę w trybie z orzeczeniem o winie.
Rozwód bez orzekania o winie a alimenty
W przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie, obydwoje małżonkowie zachowują równe prawa do żądania alimentów od siebie nawzajem, jeśli zachodzą ku temu podstawy prawne. Podział majątku wspólnego również odbywa się na zasadach ogólnych, bez uwzględniania ewentualnej winy którejś ze stron (pamiętaj, że podział majątku wspólnego jest podczas rozpraw rozwodowych wykonywany tylko w przypadku, kiedy nie wpłynie to na wydłużenie postępowania np. jeśli małżonkowie są zgodni, co do podziału, lub podział nie uwzględnia dużego majątku, w tym nieruchomości).
Władza rodzicielska a rozwód bez orzekania o winie
Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie, sąd musi rozstrzygnąć o sprawach dotyczących dzieci, w tym o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dziećmi oraz alimentach na ich rzecz. Te kwestie są rozpatrywane niezależnie od trybu rozwodowego, zawsze z uwzględnieniem dobra dziecka.
Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?
Wybór między rozwodem z orzeczeniem o winie a bez takiego orzeczenia powinien być przemyślany i dostosowany do konkretnej sytuacji małżonków. W przypadkach konfliktowych, gdzie istotne jest ustalenie odpowiedzialności za rozkład małżeństwa, rozwód z orzeczeniem o winie może być bardziej odpowiedni. Natomiast w sytuacjach, gdy małżonkowie chcą jak najszybciej i najmniej konfliktowo zakończyć związek, rozwód bez orzeczenia o winie stanowi lepsze rozwiązanie. Więcej informacji uzyskasz od prawników ze strony https://conselion.pl/ – znajdziesz tam blog z licznymi poradami ekspertów.