5/5 - (1 vote)

Suche powietrze w domu to nie tylko dyskomfort, ale też ryzyko dla zdrowia. Dlatego nie zwlekaj z zakupem odpowiedniego nawilżacza! Jaki model kupić? Wybór jest duży – sprawdź, czym się różnią poszczególne urządzenia i zdecyduj, które najlepiej wpisuje się w twoje potrzeby. Zobacz rekomendowane propozycje do 500 zł!

Nawilżacz powietrza – dlaczego warto?

W okresie grzewczym suche powietrze staje się prawdziwym problemem. Od lat próbowano sobie z nim radzić w kreatywny sposób – na przykład rozwieszając w pokoju pranie lub korzystając z nawilżaczy ceramicznych zwieszanych na kaloryferach. Dzisiaj można skorzystać z bardziej zaawansowanych modeli, które pozwalają kontrolować odpowiedni poziom wilgotności.

Dlaczego warto o to dbać? Zbyt suche powietrze może odbić się na stanie zdrowia, doprowadzając do przesuszenia skóry i jej podrażnień, przedłużając czas trwania infekcji, skutkując uporczywym kaszlem. Ma to zwłaszcza znaczenie dla małych dzieci, astmatyków, osób z alergiami. Niska wilgotność szkodzi nie tylko ludziom – jej skutki odczuwają też rośliny domowe. Jeśli masz w domu zieloną dżunglę, nawilżacz jest ci niezbędny, by wszystkie okazy przetrwały zimowe miesiące.

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Rodzaje urządzeń

Przeglądając dostępne opcje, spotkasz się z kilkoma rodzajami nawilżaczy:

  • parowymi;
  • ultradźwiękowymi;

Te pierwsze są najprostsze w działaniu – woda jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, a następnie – emitowana para wodna. Zwróć jednak uwagę, że mgiełka jest bardzo ciepła – nie będzie więc to dobry wybór do dziecięcego pokoju.

Bezpieczniejsze są w tym kontekście modele ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Te pierwsze wykorzystują ultradźwięki, które rozbijają wodę na drobne cząsteczki – mgiełka jest więc chłodna. Pamiętaj, że przy tego typu urządzeniu musisz korzystać z wody destylowanej. Użycie kranówki może spowodować, że wytrąci się szkodliwy pył kamienny. Nie jest to również najbardziej rekomendowany zakup, gdy masz w domu psa lub kota. Zwierzęta mogą słyszeć ultradźwięki i nie będzie to dla nich komfortowe. Taki sprzęt pracuje jednak cicho i dyskretnie – więc jeśli to dla ciebie kluczowe, rozważ jego zakup!

A jak działa model ewaporacyjny? Zasysa powietrze, a następnie – po przejściu przez matę nawilżającą lub specjalne dyski, wypuszcza, emitując chłodną mgiełkę. To bezpieczny sposób na podniesienie wilgotności w domu – możesz korzystać tutaj z wody prosto z kranu. Zwykle te modele są większe i droższe niż nawilżacze ultradźwiękowe. Musisz też regularnie dbać o ich konserwację.

Polecane nawilżacze powietrza do 500 zł

Jaki nawilżacz do 500 zł będzie najlepszym zakupem? Zobacz najchętniej kupowane urządzenia, które mieszczą się w tym budżecie!

  • HB UH2010DWS – dobrze oceniany model ultradźwiękowy za ok. 150 zł. Pojemność zbiornika na wodę to 5 l. Cechuje się wysoką wydajnością nawilżania i małym zużyciem energii. Możesz regulować intensywność nawilżania na dwustopniowej skali, a także wybrać tryb pracy nocnej. Docenisz dyskretną pracę tego urządzenia, a także minimalistyczny design.
  • PHILIPS Seria 2000 HU4801/01 – model uznanego producenta za ponad 400 zł. To nawilżacz ewaporacyjny, w którym pojemność zbiornika na wodę wynosi 2 l. Automatycznie się wyłączy, gdy zabraknie wody. Masz tutaj dwie prędkości nawilżania, zasięg urządzenia wynosi do 25 metrów kwadratowych. Ze względu na dyskretną pracę dobrze sprawdzi się na przykład w pokoju dziecięcym.
  • STADLER FORM Oskar – designerski model ewaporacyjny za ok. 500 zł. To sprzęt, który jest prawdziwą ozdobą wnętrza! Pojemność zbiornika na wodę wynosi 3,5 l, a maksymalna powierzchnia działania to aż 50 metrów kwadratowych. Możesz skorzystać z dozownika zapachów! Docenisz również tryb nocny, gdy sprzęt pracuje cicho i dyskretnie.

Chcesz porównać omówione propozycje z innymi? Sprawdź wszystkie nawilżacze powietrza w sklepie MediaMarkt i zdecyduj, który wybierzesz!