Rate this post

Unieważnienie kredytu frankowego nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem – zdarza się, że po analizie dokumentów dla kredytobiorcy korzystniejszym wariantem okazuje się odfrankowienie kredytu. Rozważasz taką możliwość? Sprawdź, jak krok po kroku przebiega proces odfrankowienia kredytu.

Krok pierwszy: analiza umowy kredytu

Do określenia, czy odfrankowienie kredytu będzie korzystne, niezbędne jest przeanalizowanie zapisów, które znalazły się w umowie. To zadanie dla specjalistów – prawników zajmujących się kredytami frankowymi. Pomóc może zatem kancelaria frankowa. Wiele kancelarii, które mają w ofercie usługi skierowane do osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich, proponuje bezpłatną analizę umowy kredytowej. Dysponując profesjonalną opinią, kredytobiorcy łatwiej będzie podjąć decyzję o zainicjowaniu sporu.

Chcesz skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej i zastanawiasz się, co dalej? Kolejnym etapem jest podpisanie dokumentów – w tym udzielenie pełnomocnictwa kancelarii. Od teraz będzie ona reprezentować Twoje interesy i kontaktować się z bankiem w Twoim imieniu – nie musisz wcale angażować się w sprawę, jeżeli tego nie chcesz. Nie oznacza to jednak, że nie uzyskasz informacji o podjętych działaniach.

Krok drugi: próba porozumienia się z bankiem

Lista wyroków, które są korzystne dla frankowiczów, jest długa. Właśnie dlatego pierwszą czynnością w procesie odfrankowienia kredytu może być próba porozumienia się z bankiem. Niestety, wiele banków – mimo orzecznictwa – odrzuca tę możliwość lub proponuje klientom mało satysfakcjonujące ich warunki. Stąd też – mimo że nie należy z góry skreślać drogi do szybkiego zamknięcia sprawy – szanse na polubowne załatwienie kwestii kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich są niewielkie.

Co w sytuacji, gdy bank jest zainteresowany podpisaniem ugody z klientem? Kancelaria frankowa naturalnie reprezentuje kredytobiorcę. Jeżeli uda jej się wypracować korzystne dla klienta zapisy, to sprawa zostanie na tym etapie zamknięta. Co ważne, takie rozwiązanie ma też pewne zalety – ugoda frankowa z bankiem oznacza:

  • oszczędność czasu – sprawy nie trzeba kierować na drogę sądową;
  • niskie koszty – dochodzenie swoich praw w sądzie oznacza konieczność przygotowania się na wydatki;
  • pewność – ugoda zamyka stronom drogę do dalszego dochodzenia roszczeń.

Krok trzeci: postępowanie sądowe

Jeżeli nie uda się wypracować korzystnego porozumienia, sprawa o odfrankowienie kredytu znajdzie swój finał w sądzie. Co ważne, dobra kancelaria frankowa zajmuje się wszelkimi formalnościami – ustaleniem właściwego sądu, wniesieniem opłat sądowych i pilnowaniem terminów. Z perspektywy kredytobiorców, którzy często nie mają doświadczenia w tym zakresie, to bardzo dobra wiadomość – mogą oni skoncentrować się na innych zajęciach, np. pracy zawodowej czy życiu rodzinnym.

Pytania, jakie zadają osoby spłacające kredyt we frankach szwajcarskich, często dotyczą tego, jak długo trwa sprawa frankowa. Duże znaczenie ma obłożenie sądów pracą – np. w warszawskich sądach sprawa może być rozpatrywana dłużej. Właśnie dlatego kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na odfrankowienie kredytu, powinni uzbroić się w cierpliwość – sprawa może zakończyć się w mniej niż rok, ale równie dobrze może trwać ponad 2 lata.

Postanowienie sądu kończy postępowanie. Wówczas pozostaje jeszcze wyegzekwować od banku nadpłatę.